VISKÓZA

Viskóza je celulózové vlákno, ktoré sa vyrába už od 19. storočia ako náhrada hodvábu a občas sa jej tiež hovorí jednoducho „umelý hodváb“. Často ho ale na štítkoch nájdete pod názvom rayon, pretože v textilnom priemysle sú výrazy rayon a viskóza brané ako synonymá.

Viskóza, rayon, umelý hodváb – označujú prakticky ten istý materiál. V každom prípade sa jedná o prírodný materiál, ktorý má vlastnosti podobné ako hodváb, avšak jeho údržba je oveľa ľahšia, možno ho prať v práčke, nemusí sa žehliť a je tiež oveľa lacnejší.


Viskóza je prírodné celulózové vlákno, ktoré sa vyrába podobne ako umelé vlákna (pretláčaním tekutej hmoty tryskami), ale základná surovina je čisto prírodná – je ňou celulózová látka získavaná z dreva alebo z bavlny. Viskózu poznáme už od 19. storočia, kedy sa začala používať ako náhrada drahého hodvábu, kde inde ako vo Francúzsku.

Oblečenie a bielizeň z viskózy je veľmi príjemné na nosenie, je mäkké, savé, splývavé a chladivé. Viskóza sa toľko nežmolkuje, netvorí sa v nej statická elektrina, nechytá teda smietky. Uchováva si tie lepšie vlastnosti pravého hodvábu, ale je neporovnateľne jednoduchšia na údržbu. Oblečenie z viskózy možno prať v práčke na max. 40 stupňov a za použitia jemného programu. Nesmie sa žmýkať (len jemne vytlačiť vodu). Nesušte v sušičke, znížili by ste živnosť vlákien. Žehlite len vlažnou žehličkou.