TENCEL®

Materiál TENCEL® je obľúbený pre svoju neskonalú mäkkosť, TENCEL® vlákno je na povrchu hladké a zároveň mäkké. Zamatový povrch látky ocenia malé deti, alergici i ostatní s citlivou pokožkou. Látka je zároveň priedušná a absorbuje vlhkosť až o 50% viac než bavlnené textílie.

TENCEL® je materiál, ktorý sa vyrába z celulózy eukalyptového dreva. Považuje sa za veľmi udržateľný materiál vďaka jeho nízkemu dopadu na životné prostredie počas pestovania i spracovania i vďaka tomu, že je úplne rozložiteľný v prírode.

V praxi sa môžete stretnúť aj s označením lyocel — TENCEL® je značka lyocelu od firmy Lenzing. Nesie označenie ECO-Label, ktoré zaručuje, že pri výrobe nie sú používané žiadne toxické prísady alebo chlór a drevo je z trvalo obnovovaných lesných porastov. Eukalyptus sám o sebe rastie veľmi rýchlo a je to stálozelená rastlina, tiež nevyžaduje umelé zavlažovanie alebo ochranu pesticídmi, čím sa jeho ekologická stopa ešte znižuje.

Tencelová látka má niekoľko výhod:

  • je pevná ako polyester
  • krčí sa menej ako bavlna
  • dokáže absorbovať až o 50 % viac vlhkosti ako bavlna
  • má termoregulačné schopnosti — počas leta je chladivý, ale počas zimy hrejivý
  • je hladká, mäkká a príjemná na dotyk a je skvelá pre citlivú pokožku
  • je prirodzene antibakteriálna, takže pri potení látka nezapácha

Tip pre vás: Tencel si zaslúži šetrnú starostlivosť, preto ho perte najviac na 30 ºC a sušenie v sušičke vynechajte. Žehliť sa zvyčajne nemusí, pretože materiál sa prirodzene vyrovnáva.