BAVLNA

  

Bavlna je jedným z najvýznamnejších materiálov módneho priemyslu. Vlákna bavlny sa získavajú z kríka bavlníka. Hoci bola kedysi jedným z najčastejšie používaných vlákien v textilnej výrobe, dnes sa jej zastúpenie v celosvetovej produkcii textilných vlákien pohybuje len okolo jednej štvrtiny. Jej vysoký podiel bol značne nahradený syntetickými vláknami. Medzi čisto prírodnými materiálmi sa však stále drží na prvej pozícii. 

 

Pozitíva bavlny

Bavlna je z mnohých dôvodov veľmi obľúbeným textilným materiálom. Aby si však svoje prirodzené schopnosti zachovala, musí byť spracovaná šetrným postupom. Bavlna, ktorá nie je zničená pesticídmi a chemickými farbivami je veľmi príjemná na nosenie a je tiež vhodná pre citlivú pokožku alebo alergikov. 

Vyznačuje sa lepšou priedušnosťou, a preto v nej nebudeme mať pocit, že sa potíme. Bavlna totiž dokáže skvele nasať vlhkosť z okolia, a pritom zostať na dotyk suchá. Okrem toho je bavlna charakteristická svojou dlhou životnosťou. Bavlnené textílie je možné prať aj žehliť pri vysokých teplotách.

 

Nevýhody bavlny

Jednou z nevýhod bavlnených vlákien je ich pomerne malá pružnosť a tendencia krčiť sa. Schopnosti bavlny tiež veľmi závisia od spôsobu výroby. Ak je spracovaná s použitím veľkého množstva chemikálií, svoje jedinečné vlastnosti stráca. Preto je pri výbere bavlneného oblečenia dôležité sa pozerať nielen na podiel bavlny, ale aj na jej kvalitu a spôsob spracovania.